Menu
Home
Theo Monkhorst
Han Mulder
Dick Toet
Paul van Velthoven
Marjolijn Uitzinger
Hetty van Rooij
Frans Wijnands
Marc De Koninck
Han Kogels
Frans kok
Gastschrijver
Henk Beereboom
Plein
Vertel het verder!
Klik hier en stuur deze website naar uw vrienden:
e-mail to a friend
Plein
Voorbeeld

Koningin Elizabeth kleedt zich sober, gaat in eigen land met vakantie, het liefst per trein en heeft haar Rolls Royces voorzien van een schone LPG-installatie.
Zou Beatrix dat bedoelen met haar Kerstboodschap ‘een beter milieu begint bij jezelf’?
Ook aan de tv-toespraak van haar hoogbejaarde vakgenote kan Beatrix een voorbeeld nemen. Een zakelijk verhaal, to the point, afgewisseld met leuke beelden over de activiteiten van haarzelf en haar familie gedurende het afgelopen jaar.
Het verschil met het hoogdravende gemoraliseer waarop wij elk jaar worden getrakteerd, was ditmaal wel erg opvallend.

Frans Kok
Spionage in Den Haag : much ado about nothing Afdrukken E-mail
Paul van Velthoven   
dinsdag 06 november 2007
Wie afgelopen maandag naar de uitzending van NOVA keek moest wel de indruk krijgen dat Nederland gisteren zijn eigen Watergate-affaire beleefde. Ernstig kijkende kamerleden, de een nog harder roepend dan de ander dat het een grof schandaal dat een persbureau, de GPD-persdienst, is bespioneerd door twee voorlichtingsambtenaren van Donners ministerie van Sociale zaken. De rechtstaat leek zo waar aan het wankelen gebracht. En een zo serieus mogelijk kijkende GPD-hoofdredacteur Van Lingen, door deze affaire in het volle licht van de schijnwerpers gebracht, die tegenover interviewer Twan Huys zijn verontwaardiging overeind wist te houden, maar als anti-climax nog twijfelde over de vraag of hij de onverlaten die hem dat kunstje hadden geflikt, let wel zijn oud-collega’s, bij justitie zou aanklagen. En met als toppunt de suggestie bij Huys en parlementariërs dat de minister zelf wel eens een sturende hand in de affaire gehad zou kunnen hebben.

De koningin der aarde moet natuurlijk met alle égards behandeld worden, en zeker door parlementariërs die voor hun functioneren van haar welwillendheid afhankelijk menen te zijn, vooral wanneer zij in haar achilleshiel wordt geraakt, haar recht om ongehinderd haar nobele rol van waakhond op het publieke erf te spelen. Maar die rol lijkt me me ieder geval een grotere en belangrijkere zaak waard dan deze (domme) uitglijder van een paar voorlichters.
Alleen al de suggestie dat een slimme man als Donner met behulp van zijn voorlichters het persbureau zou hebben geprobeerd te manipuleren valt toch geen minuut serieus te nemen? Als de minister een zaak te verdedigen heeft – en dat heeft hij, bijvoorbeeld met zijn pleidooi voor versoepeling van het ontslagrecht – dan toch niet door het laten manipuleren van gegevens in een niet toonaangevend persorgaan, maar dan toch eerder door zijn eigen overtuigingskracht in te zetten?
Dat was het merkwaardigste, dat de materie zelf waarin van hogerhand gemanipuleerd zou zijn door de voorlichtingambtenaren , in elke uitzending die over de ‘spionage’ ging, volledig buiten beschouwing bleef. De hele heisa valt terug te voeren op het feit dat in de innige verhouding die pers en politiek kenmerkt ditmaal grenzen zijn overschreden. Dat is zeker. De moderne techniek helpt daar een hard handje in mee. Fysieke belemmeringen, toen het papier nog oppermachtig was, zijn weggevallen.
Journalisten, voorlichters, politici zitten op een kluitje. Ze`sturen elkaar wanneer ze niet zelf aan het sturen zijn. Gelukkig zijn er grenzen, die voorlichters moeten dan ook op hun nummer worden gezet. Maar hou toch op met te suggereren dat met de bananeschil van deze rommelende voorlichters de democratie in gevaar is gebracht.

Dit e-mailadres is beschermd door spambots, u heeft Javascript nodig om dit te kunnen bekijken

www.paulvanvelthoven.nl
 
< Vorige   Volgende >