Menu
Home
Theo Monkhorst
Han Mulder
Dick Toet
Paul van Velthoven
Marjolijn Uitzinger
Hetty van Rooij
Frans Wijnands
Marc De Koninck
Han Kogels
Frans kok
Gastschrijver
Henk Beereboom
Plein
Vertel het verder!
Klik hier en stuur deze website naar uw vrienden:
e-mail to a friend
Plein
Voorbeeld

Koningin Elizabeth kleedt zich sober, gaat in eigen land met vakantie, het liefst per trein en heeft haar Rolls Royces voorzien van een schone LPG-installatie.
Zou Beatrix dat bedoelen met haar Kerstboodschap ‘een beter milieu begint bij jezelf’?
Ook aan de tv-toespraak van haar hoogbejaarde vakgenote kan Beatrix een voorbeeld nemen. Een zakelijk verhaal, to the point, afgewisseld met leuke beelden over de activiteiten van haarzelf en haar familie gedurende het afgelopen jaar.
Het verschil met het hoogdravende gemoraliseer waarop wij elk jaar worden getrakteerd, was ditmaal wel erg opvallend.

Frans Kok
Geen nepboom meer in Haagse aula Afdrukken E-mail
Han Mulder   
woensdag 09 december 2009
In de aula van de Haagse Hogeschool stond sinds jaar en dag een nepboom vanwege de Kerst. Hun tijd vooruit, zou je zeggen, want de nepboom maakt eigenlijk pas de laatste jaren enorm furore. Dat is maar betrekkelijk een kwestie van geld. Trouwens evenmin een reactie op ons schuldgevoel jegens de smeltende poolkap in het algemeen en de ijsbeer in het bijzonder. De nepboom ontleent zijn populariteit vooral aan het gemak. Geen naalden over de vloer en minder dooie takken dan aan die sparren van de kouwe grond. Een nepboom vervult in het kerstritueel ongeveer de rol die de papieren pamper tegenwoordig heeft in de baby- en peuterverzorging. Geen gedoe, waarbij de aantekening dat de doorsnee-riolering geen partij is voor de gebruikte pamper en het geen aanbeveling verdient om ooit een nepkerstboom ter verhoging van de sfeer in de openhaard te gooien.
Die nepboom staat er nu niet meer in de Haagse Hogeschool. Te oud, te lelijk, zei de mevrouw uit de schoolleiding die dergelijke urgente zaken in haar portefeuille heeft. Maar dat zei ze pas nadat er eerder via actie van een student op internet naar buiten was gekomen dat het politbureau van de school het ook niet meer van deze multiculturele mondiale tijd vonden, zo’n kerstboom met de donkere dagen. Een christelijk symbool tenslotte. Het moest er maar uit, het hoge woord.

Dat was wel een tikje slordig hoog woord want die kerstbomen en dat licht en die glitter komen uit heidense tijden, toen allerlei stammen angstig in hun dichte wouden samendromden, rilden en bij de goden goedertierenheid afriepen om de dagen weer te laten lengen. En verdomd, met succes, elk jaar opnieuw. Nog geen vier weken later staken de sneeuwklokjes hun kopje op! Dat was die vroege christenen ook opgevallen en die namen dat gebruik vervolgens over en ze zetten het kindeke Jezus zelfs op een geschikte datum op hun verjaardagskalender, hartje december.

Ik meng me niet in de discussie rond een kerstboom of rond een Sinterklaas, al dan niet met kruis op zijn mijter. De inquisitie, vooral die uit Spanje - waar Sint Nicolaas al sinds eeuw en dag als oorspronkelijk Turkse expat woont! - wist immers ook heel goed raad met mijters als ze ketters op de brandstapel zetten. Die ongelukkigen droegen dan een mijter waarop in plaats van het kruis een duivel stond afgebeeld. Daar nam niemand aanstoot aan. Een plusteken moet dus ook kunnen en indien de winkeliersvereniging van de Transvaalwijk een sinterklaas een mijter getooid met een halve maan had opgezet, was dat vanuit historisch besef goed verdedigbaar geweest.

De fractieleider van het CDA in de Haagse gemeenteraad mag dus best wat gas terugnemen in zijn verontwaardiging rond verdwenen kerstbomen en kruisloze mijters. Het christendom is veel verschuldigd aan de Wodan van de oude Germanen en hun open plaats in het dennenbos in barre tijden toen er nog maar betrekkelijk weinig LED-TL-verlichting was, zoals ook archeologen hebben vastgesteld.

Pleitbezorgers voor oude gebruiken mogen nooit vergeten dat anderen zich voor alternatieven ook laten inspireren door het erfgoed, bijvoorbeeld door mijtergebruik van de Spaanse inquisitie, zoals hier zojuist beschreven.

Er hangen nu slechts wat lichten en gekleurde ballen in de aula van de Haagse Hogeschool. Een nieuwe nepboom kopen ging de begroting van deze instelling voor educatie-industrie met een veestapel van negentienduizend, kennelijk te boven. Men heeft die negentien duizend stuks vee nooit gevraagd wat ze vonden van die kerst, die symbolen, christelijk, niet-christelijk of zo. Ik heb er tenminste nergens iets over gelezen.

Het is ook niet gebruikelijk dat iemand een veestapel naar zijn mening vraagt. Dat weet de boer in kwestie namelijk al.

( Dit e-mailadres is beschermd door spambots, u heeft Javascript nodig om dit te kunnen bekijken )

 
< Vorige   Volgende >